Faculty/Staff Directory

Click here to view complete alphabetical listing.


Administrative Offices
Michael Sitton, Dean
David Heuser, Associate Dean
Heidi Walker, Dean's Secretary & Crane Receptionist
Karen Miller, Budgeting & Scheduling Secretary
Melody Tupper, Associate Dean's Secretary


Department Secretaries
Lori-Ane Dillon, Music Education, Graduate Program
Karen Miller, Theory, History & Composition
Heidi Walker, Performance


Facilities Office
Lorelei Murdie, Facilities Manager
Kathleen Jandreau, Facilities Secretary


Instrument Maintenance
Glen Grigel, Instrument Technician
Lane Miller, Sr. Piano Technician


Crane Music Library
Edward Komara, Associate Librarian
Richard Cayward Jr., Library Clerk 2
Alex Gomez, Instructional Support

 

Ensemble Directors
Marsha Baxter, Crane Latin Band
Caron Collins, Campus/Comm. Band
Brian Doyle, Director of Bands
Heather Eyerly, Choral Ensembles
Jeffrey Francom, Choral Ensembles
Carleen Graham, Opera
Ching-chun Lai, Orchestra
Guy Lamson, Choral Ensembles
Tammara Madeja, Choral Ensembles
Rebecca Reames, Choral Ensembles
Kirk Severtson, Opera Orchestra
Bret Zvacek, Jazz Ensembles


Audio Engineer
Gary Galo


Music Business
Carol (Kickie) Britt, Executive Director
Robert Zolner
Amy Flack
Stephen Button


Community Performance Series
Amy Flack, Executive Director



Music Composition
David Heinick
David Heuser
Paul Siskind
Jerod Sommerfeldt
Timothy Sullivan
Gregory Wanamaker
Music Education
Julie Bannerman, Early Childhood
Marsha Baxter, Global Music
Kent Burchill, Student Teaching
Mark Campbell, General Music
Caron Collins, Band/General
Heather Eyerly, Choral/General
Joshua Emanuel, Technology/ Education
Jeffrey Francom, Choral Education
Carol Heinick, Class Piano
Sarah Hersh, String Ed., NSP
Robyn Hosley, Band/General
Kathleen Hubbard, Student Teaching
Jennifer Kessler, String Ed./General
James Madeja, Band Education
Tammara Madeja, Field Experience Hours Coordinator
Peter McCoy, Technology Education
Emmett O'Leary, Band/General
Rebecca Reames, Choral/General
Jill Savage, String Education
Michael Schaff, Chair of Music Education
Kathryn Sherman, Piano Pedagogy
Salvatore Somma, Student Teaching
James Spadafore, Student Teaching
Rosemarie Suniga, Class Piano
Tracy Wanamaker, Special Music Ed.
Heather Wheeler, Class Piano
Brenda Vredenberg, Student Teaching
Jeff Vredenberg, Student Teaching



Ethnomusicology
Julie Hunter


Music History
Gary Busch
Nelly Case, Chair of Theory/History/Composition
Rebecca Gerber
Edward Komara
Jess Tyre


Jazz Studies
Bret Zvacek, Jazz Studies Director



Music Theory
David Heinick
David Heuser
Michelle Martin-Atwood
John McGinness
Andre Mount
Paul Siskind
Jerod Sommerfeldt
Jessica Suchy-Pilalis
Timothy Sullivan
Gregory Wanamaker


Brass Faculty
Kelly Drifmeyer, Horn
John Ellis, Trumpet
Charles Guy, Tuba/Euphonium
Mark Hartman, Trombone
James Madeja, Trumpet
Dan Tremblay, Trumpet


Guitar & Harp Faculty
Douglas Rubio, Guitar
Jessica Suchy-Pilalis, Harp


Percussion Faculty
Catherine Meunier
James Petercsak
Daryle Redmond


Piano Faculty
Gary Busch
François Germain
Eugenia Tsarov
Paul Wyse


Accompanist
Julie Miller


String Faculty
John Geggie, String Bass
Ioan Harea, Violin
Sarah Hersh, Violin
John Lindsey, Violin
Shelly Tramposh, Viola
Matt Wexler, Cello


Woodwind Faculty
Kenneth Andrews, Flute
Anna Hendrickson, Oboe
Julianne Kirk Doyle, Clarinet
Carol Lowe, Bassoon
Jill Rubio, Flute
Raphael Sanders Jr., Clarinet
Robert Young, Saxophone


Voice Area Faculty
François Germain, Vocal Coach
Donald George, Tenor
Boris Loushin, Baritone
Deborah Massell, Soprano
Kathleen Miller, Soprano
Jill Pearon, Soprano
David Pittman-Jennings, Baritone
Kirk Severtson, Vocal Coach, Performance Chair
Jonathan Stinson, baritone
Lorraine Yaros Sullivan, Mezzo Soprano
Lonel Woods, Tenor