List of Events

The following list shows the breadth of events planned for the conference.  In addition to these, there will be many in-class events, workshops and panel discussions, many involving the visiting presenters.

Globalism and Media

  • "Potsdam Music with a Latin American/Global flavor" by Caramelo.  Brainerd Hall outside Gibson Gallery, Wednesday 11:00 am - 12:00 pm
  • "Radio in the Digital Age: Podcasting and Radio’s Revival." David Sommerstein, Kellas 104, Wednesday 1:00 pm - 2:00 pm
  • "Facebook/Skype classroom extensions: trial and retributions" (live technology event).  Dr. Mylene Catel and students Brittany Lucky, Kayla Wilkinson, Sara Loukili, and Heather Foley Sarsfield,  Kellas 105, Thursday 9:00 am - 10:00 am
  • "Becoming International: Lessons learned from collaborating with international partners." Dr. Eileen Raymond, Kellas 105, Thursday 10:00 am - 11:00 am
  • "Leading edge of Global Music:Shattering the ‘World Music’ Label." David Sommerstein, Kellas 105, Thursday 11:00 am – 12:00 pm


Physical Sciences and Technology

  • "Green chemistry: New eyes and new ideas in science." Keynote address by John Warner, Kellas 106, Wednesday 7:30 pm - 9:00 pm
  • "Technology and the future of mathematical problem solving." Dr. Sergei Abramovich, Kellas 104, Thursday 9:00 am – 10:00 am
  • "Local constellations and bright stars seen from Potsdam, NY." Planetarium show with Dr. Frank Revetta, Planetarium, Stowell Hall Basement, Thursday 9:00 am – 10:00 am
  • "New eyes probing the universe: NuSTAR, ‘the black hole finder mission’." Dr. Charles Hailey, Kellas 104, Thursday 10:00 am – 11:00 am
  • "Studying swarms of bugs to make futuristic swarms of robots." Dr. Bill Romey, Kellas 104, Thursday 11:00 am – 12:00 pm
  • "Future of Graphene-Composite Nanomaterials."  Student poster presentations by Samantha Matthews, Kiara Peralta, Anthony Arena, Sarah Carsman, Taylor Hughes, Kayla Caldarelli, Christopher Li, Dustin Blake and Samuel Durham, Student Union Lobby, Thursday 10:30 am – 1:30 pm
  • "Journey to Mars: The Rover Curiosity." Danny Krysak, Kellas 106, Thursday 1:00 pm - 2:00 pm
  • "Earth's Moon: What we have learned since the Apollo missions." Dr. Ryan Zeigler, Kellas 106, Thursday 2:00 pm - 3:00 pm
    Showing of the lunar samples.  Dr. Ryan Zeigler, Kellas 106, Thursday 3:00 pm - 4:00 pm
  • "Space exploration applications of aerogels." Dr. Steven Jones, Kellas 106, Thursday 4:00 pm - 5:00 pm
  • "Transforming the Classroom to Safer, Green(er) Chemistry!." Dr. Amy Cannon, Kellas 104, Thursday 5:00 pm – 6:00 pm
  • "Worldwide earthquakes recorded by a simple inexpensive seismograph." Dr. Frank Revetta, Timerman B023, Friday 9:00 am – 10:00 am
  • "Studies on Widely-Used Organic Compounds." Poster presentations by students from CHEM 342 and CHEM 444, Kellas Hall 106, Friday 9:00 am – 11:00 am
  • "Future of Graphene-Composite Nanomaterials."  Student poster presentations by Samantha Matthews, Kiara Peralta, Anthony Arena, Sarah Carsman, Taylor Hughes, Kayla Caldarelli, Christopher Li, Dustin Blake and Samuel Durham, Kellas Hallway, Friday 11:00 am – 2:00 pm
  • "Rock and Fossil Fair."  Dr. Lisa Amati, Timerman Hall Museum, Saturday 9:00 am – 12:00 pm
  • "God Particle - Higgs Boson." Dr. Steven Blusk, Flagg 211, Saturday 10:00 am

                                                                                                                                                                                                                                  
Environment and Sustainability

  • "Green chemistry: New eyes and new ideas in science." Keynote address by Dr. John Warner, Kellas 106, Wednesday 7:30 pm - 9:00 pm
  • "A Sustainable Future: The Promises and Pitfalls of Individual Action." Panelists Rich Douglass, Dr. Rob Ewy, and Bob Washo, moderated by Dr. Heather Sullivan-Catlin, Kellas 106, Thursday 9:30 am  - 11:00 am
  • "Green chemistry in education." Dr. Amy Cannon, Kellas 104, Thursday 5:00 pm – 6:00 pm
  • "Worldwide earthquakes recorded by a simple inexpensive seismograph." Dr. Frank Revetta, Timerman B023, Friday 9:00 am – 10:00 am
  • "A Sustainable Future?" Dr. John Warner and Dominic Frongillo (panel), Kellas 106, Friday 11:00 am – noon
  • "Being the Change you Seek: Running for Office."  Dominic Frongillo, Kellas 105, Friday 1:00 pm – 2:00 pm
  • "A Fierce Green Fire."  Film and discussion with Kristen Van Hooreweghe, Kellas 106, Friday 4:00 pm – 6:30 pm


Politics and Human Rights

  • "Days of Glory." Film, followed by discussion led by Dr. Abdelkader Cheref, Knowles Conference Center, Wednesday 9:00 pm - 11:30 pm
  • "A Sustainable Future: The Promises and Pitfalls of Individual Action." Panelists Rich Douglass, Dr. Rob Ewy, and Bob Washo, moderated by Dr. Heather Sullivan-Catlin, Kellas 106, Thursday 9:30 am  - 11:00 am
  • "Meet and greet" with author and women’s labor activist Jane Latour.  Crumb Library, LTEC, Thursday 10:00 am – 11:00 am
  • "Making our futures together: racism and antiracism activism." Dr. John Youngblood & Dr. Jennifer Mitchell, Kellas 105, Thursday 1:00 pm - 2:00 pm
  • "Women ‘Leaning In’ to Attain Power: Pros and Cons of Sheryl Sandberg’s notion on the Empowerment of Women." Panel with Kathleen Kennedy Townsend, Jane LaTour, Kellas 105, Thursday 2:00 pm - 3:00 pm
  • "Translation as a Human Rights Tool: Stories from The Other 9/11." Dr. Oscar Sarmiento, Kellas 105, Thursday 3:00 pm - 4:00 pm
  • "Blue Collar Women: Legacies and Lessons from their Nontraditional Jobs" (part of the Anne Righton Malone lecture series).  Jane Latour, Kellas 105, Thursday 4:00 pm - 5:00 pm
  • "Women taking power seriously." Keynote address by Kathleen Kennedy Townsend, Hosmer Hall, Thursday 7:30 pm – 9:30 pm
  • "The Battle of Algiers."  Film, followed by discussion led by Dr. Abdelkader Cheref, Knowles Conference Center, Thursday 9:00 pm – 11:30 pm
  • "Being the Change you Seek: Running for Office."  Dominic Frongillo, Kellas 105, Friday 1:00 pm – 2:00 pm
  • "Rachida."  Film, followed by discussion led by Dr. Abdelkader Cheref, Kellas 106, Friday 7:00 pm – 10:00 pm


Martial Arts

  • "Tai Chi Chuan and Power of Internal Training: Implications for Health, Well Being, and Self Defense."  Tom Sokol, Maxcy Hall Dance Studio, Thursday 11:00 am – 12:00 pm

Language and Literature

  • "Facebook/Skype classroom extensions: trial and retributions" (live technology event).  Dr. Mylene Catel and students Brittany Lucky, Kayla Wilkinson, Sara Loukili, and Heather Foley Sarsfield,  Kellas 105, Thursday 9:00 am - 10:00 am
  • "Student Research: English and Communication honors in the Major." Anna Fildes, Bernard Widell, Anthony Prescott (organized by Dr. Christine Doran).  Fireside Lounge, Thursday 11:00 am – 12:30 pm
  • "Translation as a Human Rights Tool: Stories from The Other 9/11." Dr. Oscar Sarmiento, Kellas 105, Thursday 3:00 pm - 4:00 pm 
  • "Teaching Writing in the 21st Century." Dr. Jennifer Mitchell & students, Kellas 104, Thursday 5:00 pm – 6:00 pm EVENT CANCELED
  • "The Future Begins with the Past (Lessons from Hidalgo)."  Dr. Blair Madore, Dr. Cheryl Miller, Dr. Jennifer Mitchell, Kellas 103, Friday 1:00 – 3:00 pm
  • "Evolving constructions of truth and subjectivity in creative nonfiction."  Erica Kelso and Sara Cantwell (students), Barrington Student Union Room 204, Friday 1:00 pm – 2:00 pm
  • "Speaking the Future." Student poetry presentations, organized by Kim Bouchard, Knowles Conference Center, 1st Floor Lobby, Friday 3:00 pm - 4:00 pm 
  • "Looking Forward through the Disciplines - Inside the Blue Line." Dr. Don McNutt, Knowles Conference Center, 1st Floor Lobby, Friday 4:00 pm - 5:00 pm


Education

  • "Potsdam's Gen Ed program at 25: Where do we go from here?" Dr. Caroline Downing (Art), Kim Bouchard (Theatre & Dance), Dr. Joe DiGiovanna (Philosophy), and Amy M. Smith (Student), Barrington Student Union Room 204, Thursday 11:00 am – 12:00 pm
  • "Wade in the Water: The Anacostia River Project, A Creative Transdisciplinary Journey." Marla McLean and Alysia Scofield, presentation and conversation, Kellas 104, Thursday 4:00 pm – 5:00 pm
  • "Green chemistry in education." Dr. Amy Cannon, Kellas 104, Thursday 5:00 pm – 6:00 pm
  • "Teaching Writing in the 21st Century." Dr. Jennifer Mitchell & students, Kellas 104, Thursday 5:00 pm – 6:00 pm EVENT CANCELED
  • "Making a future in education." Donald Straight, Kellas 104, Friday 9:00 am – 10:00 am
  • "Goals of K12 Education." Panel, organized by Dr. Peter Brouwer, Kellas 104, Friday 10:30 am – 12:00 pm
  • "The Future Begins with the Past (Lessons from Hidalgo)."  Dr. Blair Madore, Dr. Cheryl Miller, Dr. Jennifer Mitchell, Kellas 103, Friday 1:00 – 3:00 pm
  • "Workshop: Muddy hands and Radical Amazement: A creative and fun hands on workshop using clay and natural materials."  Marla McLean and Alysia Scofield, Satterlee 301, Friday 4:00 – 6:00 pm


Archaeology and Anthropology

  • "A Paleoenvironmental History of Ancient Agriculture in Eastern North America: Potential Lessons for the Future." Dr. Tim Messner, Kellas 105, Friday 10:00 am - 11:00am
  • "The Future of the past: Archaeology in the 21st Century." Dr. David Starbuck, Kellas 105, Friday 11:00 am - 12:00 pm
  • "The Future for Archaeology." Panel discussion (Dr. David Starbuck, Dr. Timothy Messner, Dr. Hadley Kruzcek-Aaron) – Kellas 105, Friday 12:00 pm – 12:30 pm
  • "Getting to Know a Text: Using Technology to Explore New Dimensions of Popular Culture."  Dr. Sean T. O'Brien, Dunn 210, Saturday 10:00 am – 11:00 am


Libraries, Internet and Digital Humanities

  • "The Future for Scholarly Publishing." Panel discussion with Jenica Rogers and Dr. Antony Williams, Kellas 103, Friday 11:00 am – 12:00 pm
  • The future of scientific information & communication."  Dr. Antony Williams, Kellas 104, Friday 1:00 pm – 2:00 pm
  • "Digital Literacy Training on the St. Regis Mohawk Reservation." Dr. Tony Betrus, Steve Canning, Claire Machia, Marshall Hughes, Kellas 104, Friday  2:00 pm – 3:00 pm
  • "Printing Chocolate Bars : Exploring the Library of the Future." Nancy Alzo, Elizabeth Andrews, Carol Franck, Marianne Hebert, Jenica Rogers, Abby Smith (panel), Kellas 104, Friday 3:00 pm – 4:30 pm
  • "Getting to Know a Text: Using Technology to Explore New Dimensions of Popular Culture."  Dr. Sean T. O'Brien, Dunn 210, Saturday 10:00 am – 11:00 am


Native American Culture

  • "Kissed by Lightning:  Haudensaunee Oral Tradition in the 21st. Century" (film & commentary).  Shelly Niro & Dr. Penelope Kelsey Kellas 105, Friday 2:00 pm – 4:30 pm
  • "Digital Literacy Training on the St. Regis Mohawk Reservation." Dr. Tony Betrus, Steve Canning, Claire Machia, Marshall Hughes, Kellas 104, Friday 1:00 pm – 2:00 pm


Films

  • "Days of Glory." Film, followed by discussion led by Dr. Abdelkader Cheref, Knowles Conference Center, Wednesday 9:00 pm - 11:30 pm
  • "The Battle of Algiers."  Film, followed by discussion led by Dr. Abdelkader Cheref, Knowles Conference Center, Thursday 9:00 pm – 11:30 pm
  • "Kissed by Lightning:  Haudensaunee Oral Tradition in the 21st. Century" (film & commentary).  Shelly Niro & Dr. Penelope Kelsey Kellas 105, Friday 2:00 pm – 4:30 pm
  • "A Fierce Green Fire."  Film and discussion with Kristen Van Hooreweghe, Kellas 106, Friday 4:00 pm – 6:30 pm
  • "Rachida."  Film, followed by discussion led by Dr. Abdelkader Cheref, Kellas 106, Friday 7:00 pm – 10:00 pm