Printer-friendly version

Past Alumni Association Award Recipients

Minerva Award

Year
Awarded
Name Maiden Class
2016 Robert E. Margevich   79
2015 Jonathan P. Ring   80
2014 Linda Pape   65
2013 Mary Helander   83
2012 Lynne Boles   74
2011 F. Richard Ferraro   82
2011 Gary Hind   77
2010 Thomas Palmatier   75
2009 David Dik   82
2009 Haden Land   82
2008 Manuel Martinez   83
2007 John O'Reilly   62
2006 Mariel Bossert Whitman 58
2005 Elaine Lifton Pespas 65
2004 Michael Galane   74
2003 Susan Udell Smykla 57
2002 Thomas Aceto   59
2002 Mary English   35
2001 Bradley Brehm   86
2000 Patricia Schmidt Ruggiano 65
1999 Lisa Vroman   79
1998 Arlene Bliven Rutherford 58
1997 Daniel Comins   72
1997 Richard Johns   72
1997 Gladys Peck Case 33
1996 Renee Fleming   81
1995 Lucinda Wright Smith 40
1994 Harris Schlesinger   74
1993 Rita Schwartz Itkin 58
1992 Robert Scheiwiller   62
1990 Richard Clark   66
1989 Anthony Vazzana   44
1988 Gloria Miller Miller 74
1987 Thomas Wallace   58
1986 Saul Feldstein   62
1985 Mark Monasky   78
1984 Ralph Wakefield   42
1983 Frances Roberts Coan 64
1982 Charles Fowler   52
1982 James Young   82
1981 David Conner   58
1980 Robert Gibbs   54
1979 Robert Washburn   49
1978 Shirley Rider   50
1974 James Collins   49
1973 Audrey Baird Geignetter 43
1972 Kenneth Campbell   40
1971 Roy Edelfelt   43
1970 John Bulger   46
1969 Rhea Clark Doyle 22
1968 Helen Hosmer   18
1967 Melissa Carroll Nelson 16
1966 Cornelius Murray   15
1965 Allen Richardson   41

 

Distinguished Service Award

Year Awarded Name Maiden Class
2016 Amy J. Kellogg   99
2016 Kathryn Kofoed Lougheed   54
2016 Donald L. Lougheed   Hon. 54
2015 Lance & Cheryl Cummings Evans   83
2015 Jane Morale   80
2015 Glen Zagorski   87
2014 David E. Johnson   77
2013 George Arnold   92
2012 Gary Jaquay   67
2011 Dorothy Gregory Albrecht 61
2010 Victoria Hayes O'Neill 90
2010 Guy Henry   75
2008 Jane Subramanian Gatta 72
2007 Amelia Amoriell Hershman 71
2006 Stephen Immerman   75
2005 Deborah Hind Diefendorf 75
2004 Donald Fiesinger   66
2004 Janet Fiesinger Harris 67
2003 Carol Rourke McClurg 81
2002 Geoffrey Lambert   80
2000 Gary Hind   77
1999 Scott La Vine   71
1999 Suzanne Wajda   74
1998 Dale Zurbrick   68
1997 Daniel Hurley   54
1997 Margaret Minotti Scanlon 46
1997 Sandra Zuhlsdorf Flubacher 91
1996 Norma Jean Lamb   51
1995 Alfreda Bradt Aseel 60
1994 Roger Linden   74
1993 Joesph Fitzsimmons   73
1992 James Autenrith   47
1991 Donald Tompkins   68
1990 Frank Mickens   68
1989 M. Robert Rich   46
1988 Margaret Giles   36
1987 Mary English   35
1986 Robert McGill   35
1986 John Shatraw   71
1985
1984
Francis Healey
Nancy Del Borgo
Withington 38
68
1983 Walter Siebel   68
1982 Maureen Baker Collins 69
1981 Gerald Normile   35
1980 Peggy Burlingame Bishop 60
1979 Ardra Rogers Cavanaugh 27

 

Rising Star Award

Year Awarded Name Maiden Class
2016 Laura L. Mooney   06
2015 Justin J. Moniz   11
2015 Jamie A.D. Szafran   08
2014 Kaitlyn Beachner   08
2014 Zachariah Galatis   08
2013 Jarrett Felton   04
2013 Sandra Thornton   03
2012 Melissa Wegner   03
2011 Ruth Bennett   02
2010 Marc Schonbrun   00
2009 Owen Herne   99
2008 Dimitri Pittas   99
2007 Matthew Fuller   97
2005 Michael Urtel   95
2003 Michelle Ladouceur Holmes 95
2003 Jason Tramm   97
2002 Justin Sipher   92
2001 John Struthers   97
2000 Stephanie Blythe   92
1998 Brian Schmidt   88
1997 M. Nicholas Coppola   87
1997 Margaret Lattimore   91
1996 Marc Compeau   89
1995 Michael Meli   85
1995 Donald Murray   85

Honorary Life Membership

Year Awarded First Name Maiden
2016 Susan L. Morrison  
2016 Vicki L. Templeton-Cornell  
2015 Rebekah C. Covell  
2015 Robert L. Badger  
2014 Rob Zolner  
2014 Alex Vangellow  
2014 G. Michael & Barbara Maresca  
2013
2013
Donald Lougheed
John Schwaller
 
2012 Michael Colburn  
2012 Michael Lewis  
2011 Joseph (posthumously) Sarnoff  
2010 William Fisher  
2010 Cassie and her parents Al & Kathy Davino  
2009 Lawrence LeaShomb  
2009 Galen Pletcher  
2009 Jane Russell  
2008 Nancy Griffin  
2008 Millard Harmon  
2007 John Ranlett  
2007 Judith Ranlett Becker
2007 Laura Stevenson Pike
2006 John Fallon  
2006 Suzanne Lebeda Langelier
2005 Eileen Loucks  
2005 Robert Reinart  
2005 Margaret Reinart  
2005 Frank Revetta  
2004 Arthur Frackenpohl  
2003 Patricia Davis Sherman
2003 William Davis  
2003 James Petercsak  
2002 Susan Smith Sweenie
2002 Christine Strong Shepps
2001 Neil Johnson  
2001 James Stoltie  
2000 Diana Cooper Phillips
2000 Michael Cooper  
1999 June O'Neill Frank
1998 John Kalas  
1998 Jean Scott  
1997 Ann Keenan  
1996 G. Roy Horst  
1996 Richard Merchant  
1996 William Merwin  
1995 William Crowder  
1994 John Horan  
1994 James Wightman  
1994 Terry Zipay  
1993 Audrey Autenrith Horsburgh
1993 Mary Haught  
1992 Richard Del Guidice  
1992 Warren Gilbo  
1990 Paul Merritt  
1989 Stanley Babiarz  
1989 William Jay  
1988 Jane McElheran Munro
1987 Robert Briggs  
1986 Dorothy Lawrence  
1985 Thomas North  
1985 John O'Neil  
1985 Quentin Reutershan  
1984 N. Brock McElheran  
1984 Cornelius Robbins  
1983 Richard O'Hanlon  
1983 Richard Rosati  
1982 Earl Houston  
1982 Gordon Mathie  
1982 Robert Thayer  
1982 James Young  
1981 John Horan  
1980 William Cubley  
1980 Israel Kaplan  
1980 Louis LaGrand  
1979 John Ryan  
1979 Jerry Welch  
1978 Sally Burlington  
1978 Thomas Barrington  
1977 Anthony Gervan  
1977 Genevieve Harrington  
1977 Marge Walawender  
1976 Catherine English  
1975 Doris Crumb  
1975 Roland Gibson  
1975 A. Kingston  
1974 Katharine Batson  
1974 Charles Snyder  
1973 Samuel Spurbeck  
1973 Grace Terry  
1972 W. Charles Lahey  
1971 Nelle Brumelle  
1971 J. Stuart Hobkirk  
1971 Andrew Johnson  
1970 Victor Minotti  
1970 Gretchen Westervelt  
1970 Alice Williams  
1969 William Carson  
1969 Alfred Thatcher  
1969 Wilmer Trauger  
1968 Verner Ingram  
1968 John Maxy  
1967 Dorothy Klein Hall
1967 Mildred Post  
1966 Marguerite Butterfield  
1966 Clarence Premo  
1965 Ellen Anderson  
1965 Eunice Badger  
1964 Jessie McNall