Past Alumni Association Award Recipients

Minerva Award

Year Awarded First Name
Middle Initial
Maiden Last Class
2013
2012
2011
Mary
Lynne
F.

R

 
Helander
Boles
Ferraro
83
74
82
2011 Gary M   Hind 77
2010 Thomas     Palmatier 75
2009 David

Dik 82
2009 Haden

Land 82
2008 Manuel
A

Martinez
83
2007 John
S

O'Reilly
62
2006 Mariel
K
Whitman Bossert
58
2005 Elaine P
Pespas
Lifton
65
2004
Michael


Galane 74
2003 Susan
S
Smykla
Udell
57
2002
Thomas
D
Aceto
59
2002
Mary E
English 35
2001
Bradley
L
Brehm
86
2000
Patricia
B
Ruggiano
Schmidt
65
1999 Lisa A

Vroman
79
1998 Arlene
Rutherford
Bliven
58
1997 Daniel
L
Comins
72
1997 Richard A
Johns
72
1997 Gladys M Case Peck
33
1996 Renee L
Fleming
81
1995 Lucinda M Smith Wright
40
1994 Harris

Schlesinger
74
1993 Rita I Itkin Schwartz
58
1992 Robert A
Scheiwiller
62
1990 Richard G
Clark
66
1989 Anthony E

Vazzana
44
1988 Gloria E Miller Miller 74
1987 Thomas P
Wallace
58
1986 Saul

Feldstein
62
1985 Mark S
Monasky
78
1984 Ralph J
Wakefield
42
1983 Frances C Coan Roberts
64
1982 Charles B
Fowler
52
1982 James H
Young
82
1981 David A
Conner
58
1980 Robert A
Gibbs
54
1979 Robert B
Washburn
49
1978 Shirley M
Rider
50
1974 James F
Collins
49
1973 Audrey G Geignetter
Baird
43
1972 Kenneth H
Campbell
40
1971 Roy A
Edelfelt
43
1970
John D
Bulger
46
1969 Rhea
Doyle
Clark
22
1968 Helen M
Hosmer
18
1967 Melissa N Nelson Carroll
16
1966 Cornelius B
Murray
15
1965 Allen L
Richardson
41



Distinguished Service Award

Year Awarded
First Name
Middle Initial Maiden Last Class
2013
2012
2011
George
Gary
Dorothy

C.



Albrecht
Arnold
Jaquay
Gregory
92
67
61
2010 Victoria   O'Neill Hayes 90
2010 Guy     Henry 75
2008 Jane M Gatta Subramanian 72
2007 Amelia H Hershman Amoriell 71
2006 Stephen D
Immerman 75
2005 Deborah D Diefendorf Hind 75
2004 Donald W   Fiesinger 66
2004 Janet
Harris Fiesinger 67
2003 Carol M McClurg Rourke 81
2002 Geoffrey L   Lambert 80
2000 Gary M   Hind 77
1999 Scott P
La Vine 71
1999 Suzanne M   Wajda 74
1998 Dale A   Zurbrick 68
1997 Daniel S   Hurley 54
1997  Margaret  E  Scanlon Minotti 46
1997 Sandra   Flubacher Zuhlsdorf 91
1996 Norma Jean

  Lamb 51
1995 Freda   Aseel Bradt 60
1994 Roger B   Linden 74
1993 Joesph     Fitzsimons 73
1992 James P   Autenrith 47
1991 Donald L   Tompkins 68
1990 Francis G   Healey 38
1990 Frank N   Mickens 68
1989 Robert M   Rick 46
1988 Margaret H   Giles 36
1987 Mary E   English 35
1986 Robert J
McGill 35
1986 John A   Shatraw 71
1984 Nancy W Withington Del Borgo
68
1983 Walter E   Siebel 68
1982 Maureen C Collins Baker 69
1981 Gerald P   Normile 35
1980 Peggy
Bishop Burlingame 60
1979 Arda   Cavanaugh Rogers 27


Rising Star Award

Year Awarded
First Name
Middle Initial Maiden Last
Class
2013
2013
2012
2011
Jarrett
Sandra
Melissa
Ruth
 
Bosher


Felton
Thornton
Wegner
Bennett
04
03
03
02
2010 Marc     Schonbrun 00
2009 Owen     Herne 99
2008 Dimitri     Pittas 99
2007 Matthew F   Fuller 97
2005 Michael J   Urtel 95
2003 Michelle H Holmes Ladouceur 95
2003 Jason C   Tramm 97
2002 Justin D   Sipher 92
2001 John A   Struthers 97
2000 Stephanie A   Blythe 92
1998 Brian C   Schmidt 88
1997 Nicholas M   Coppola 87
1997 Margaret   Lattimore Gustafson 91
1996 Marc S   Compeau 89
1995 Micheal R   Meli 85
1995 Donald V
Murray 85


Honorary Life Membership

Year Awarded
First Name
Middle Initial
Maiden Last
2013
2012
2012
2011
Donald
Michael
Michael
Joseph (posthumously)



 
Lougheed
Colburn
Lewis
Sarnoff
2010 William E   Fisher
2010 Cassie and her parents Al & Kathy     DaVino
2009 Lawrence     Leashomb
2009 Galen     Pletcher
2009 Jane     Russell
2008 Nancy
E   Griffin
2008 Millard     Harmon
2007 John     Ranlett
2007 Judith
B Becker
Ranlett
2007 Laura
J Pike Stevenson
2006 John A   Fallon
2006 Suzanne
  Langelier
Lebeda
2005 Eileen     Loucks
2005 Robert C   Reinert
2005 Margaret E   Reinert
2005 Frank A   Revetta
2004 Arthur R   Frackenpohl
2003 Patricia
  Sherman Davis
2003 William Q
Davis
2003 James J   Petercsak
2002 Susan   Sweenie Smith
2002 Christine   Shepps Strong
2001 Neil R   Johnson
2001 James     Stoltie
2000 Diana P Phillips Cooper
2000 Micheal L
Cooper
1999 June F Frank O'neil
1998 John
    Kalas
1998 Jean     Scott
1997 Ann E   Keenan
1996 Roy G   Horst
1996 Richard E   Merchant
1996 William C   Merwin
1995 William C   Crowder
1994 John J   Horan
1994 James W   Wightman
1994 Terry     Zipay
1993 Audrey
L Horsburgh Autenrith
1993 Mary L   Haught
1992 Richard J   Del Guidice
1992 Warren C
Gilbo
1990 Paul
E   Merritt
1989 Stanley     Babiarz
1989 William G   Jay
1988 Jane G
Munro McElheran
1987 Robert L   Briggs
1986 Dorothy
    Lawrence
1985 Thomas P   North
1985 John GA   O'Neil
1985 Quentin
    Reutershan
1984 Brock N   McElheran
1984 Cornelius     Robbins
1983 Richard J   O'Hanlon
1983 Richard A   Rosati
1982 Earl G   Houston
1982 Gordon W   Mathie
1982 Robert W   Thayer
1982 James H   Young
1981 John W
Horan
1980 William     Cubley
1980 Israel     Kaplan
1980 Lois E   Lagrand
1979 John P   Ryan
1979 Jerry G   Welch
1978 Sally E   Barrington
1978 Thomas M
Barrington
1977 Anthony
    Gervan
1977 Genevieve     Harrington
1977 Marge L   Walawender
1976 Catherine A   English
1975 Doris     Crumb
1975 Roland     Gibson
1975 A A   Kingston
1974 Katherine W   Batson
1974 Charles W   Snyder
1973 Samuel     Spurbeck
1973 Grace     Terry
1972 Charles W   Lahey
1971 Nelle     Brumelle
1971 Stuart J
Hobkirk
1971 Andrew     Johnson
1970 Victor E   Minotti
1970 Gretchen     Westervelt
1970 Alice  
Williams
1969 William R   Carson
1969 Alfred W   Thatcher
1969 Wilmer K   Trauger
1968 Verner M   Ingram
1968 John N   Maxy
1967 Dorothy
  Hall Klein
1967 Mildred E   Post
1966 Marguerite     Butterfield
1966 Clarence     Premo
1965 Ellen     Anderson
1965 Eunice     Badger
1964 Jessie J
McNall