Title III Grant Recipients

2008-2009

Fadi Bou-Abdallah (Chemistry)
Kimberley Bouchard (Theatre/Dance)
Gary Busch (Music)
Nelly Case (Music)
Rebecca Gerber (Music)
Maria Hepel (Chemistry)
Anthony Molinero (Chemistry)
Benjamin Pykles (Anthropology)
Clifford Rossiter (Chemistry)
Jess Tyre (Music)
Jeremy Van Blommestein (Sociology)
Martin Walker (Chemistry)


2009-2010

Gunnar Anderson (Modern Languages)
Anthony Betrus (CSOLT)
Mark Campbell (Music)
Mylene Catel (Modern Languages)
Caron Collins (Music)
Biman Das (Physics)
Sharon DeJoy (Community Health)
James Donahue (Literature)
Christine Doran (English)
Caroline Downing (Art)
Robert Ewy (Biology)
Tim Fossum (Computer Science)
Donald George (Music)
David Gingrich (Chemistry)
Richard Henry (English)
Robert Hinckley (Politics)
Jason Howald (Mathematics)
Shiho Imao (History)
Azad Islam (Physics)
Glenn Johnson (Biology)
Christopher Lanz (Music)
Dolores Martin (Modern Languages)
Donald McNutt (English)
Jennifer Mitchell (Composition)
Philip Neisser (Politics)
Jill Pearon (Music)
Celine Philibert (Modern Languages)
Michele Pinard (Education)
Edwin Portugal (Business Administration)
Oscar Sarmiento (Modern Languages)
Florence Shu (Economics)
Brian Snee (Communication)
Robert Snyder (Biology)
Lorraine Sullivan (Music)
Amy Swartele (Art)
Liliana Trevizan (Modern Languages)
Jan Trybula (Biology)
Sharmain Van Blommestein (English)
Lisa Wilson (English)


2010-2011

Thomas Baker (History)
Kelly Bonnar (Community Health)
A’Keitha Carey (Dance)
Caron Collins (Music)
Kelly Drifmeyer (Music)
Jeffrey Francom (Music)
Libbie Freed (History)
David Fregoe (Communication)
Judith Funston (Literature)
James German (History)
Jacqueline Goodman (Sociology)
Gregory Gardner (Business Administration)
Timothy Gordinier (Politics)
Alan Hersker (Anthropology)
Katie Jeror (Literacy)
David Kistler (Business Administration)
Victoria Levitt (Writing)
Nancy Lewis (Sociology)
Nasser Malit (Anthropology)
Derek Maus (Literature)
John McGuinness (Music)
Jack McGuire (Politics)
Cheryl Miller (Mathematics)
Julie Regan (Curriculum & Instruction)
Stacy Rosenberg (Politics)
Carol Rossi-Fries (Curriculum & Instruction)
Elvira Sanatullova-Allison (Education)
Edd Schneider (CSOLT)
Kirk Severtson (Music)
Karen Springsteen (Writing)
Heather Sullivan-Catlin (Sociology)
Kathleen Valentine (Curriculum & Instruction)
Mathias Wexler (Music)
Richard Williams (Psychology)
Susanne Zwingel (Politics)

2011-2012

Sergei Abramovich (Curriculum & Instruction)
Nancy Alzo (Libraries)
Heather Beauchamp (Psychology)
Lawrence Brehm (Physics)
William Brown (Environmental Studies)
David Bugg (Sociology)
Debra Campbell (Music)
Robin Collen (Dance)
Brian Doyle (Music)
Tamara Durant (Student Success Center)
Lynn Hall (Literacy)
M. J. Heisey (History)
Shahadat Hossain (Business Administration)
Victoria Klawitter (Mathematics)
Lora Lunt (Modern Languages)
Maureen McCarthy (Community Health)
Sheila McIntyre (History)
Laura Person (Mathematics)
Gordon Plague (Biology)
Rebecca Reames (Music)
Jennifer Richardson (English)
William Romey (Biology)
Ada Santaferra (Community Health)
Liberty Stanavage (Literature)
Joe Timmerman (Business Administration)
Shelly Tramposh (Music)
Louise Tyo (Student Success Center)
Kristen Van Hooreweghe (Sociology)
Laura Walsh (Secondary Education)
Shalu Wunnava (Business Administration)
John Youngblood (Communication)