Instagram Combined Shape quotation Created with Sketch. 69
Restart Plan: Get the details.

Lambda Alpha Honor Society

Applications for students who meet criteria are sent out in February.

Criteria:

  • Anthropology and/or Archaeological Studies Major
  • Must be declared by the prior fall semester
  • Must have 12 credits in Anthropology
  • Must have 28 credits overall at SUNY Potsdam
  • Must have attended 2 semesters at SUNY Potsdam
  • Must have CUM GPA of at least 3.5 AND min. GPA in Anthropology of at least 3.5

2020 Inductees
Alexandra A. Borden, Chase A. Cameron, Grace N. Chesbro, Mallorie A. Conroy, Cheyanne M. Cruz, Isaiah A. Cullum, Danielle N. Fregoe, Karson Herne, Austin W. Older, Kaitlyn Rivera, Cassandra J. Spillane, Alexandra M. Van Cott, Lauren E. Wright

2019 Inductees
Emily Cox, Phillip Rondash, Dakota Dickerson, Takama Saeki, Catherine Gagnon, Tara Stern, Allison Holl, Nicole Weed, Matthew Hunt,  Emily Willis, Adam Jacobs

2018 Inductees
Samantha Barrella, Heather Conti, Faris Khan, Logan Kneaskern, Anna Merchant, Elizabeth Norkevich, Taleea Tomlinson, Jennie Unher

First Year Scholars

In recognition of outstanding performance in introductory courses by freshmen & sophomore students early in their college careers, regardless of major.

2019
Olivia Avery, Macenzie Berry, Peter Bono, Luke Boyle, Grace Chesbro, Isaiah Cullum, Dakota Dickerson, Katelyn Disorbo, Savanna Donaldson, Danielle Fregoe, Tyler Fribourg, Ryan Gordona, Matthew Grosso, Lilly Gummerson, Jill Hadland, May Haas, Karson Herne, Brianne Jenkins, Chaniya Johnson, Hannah Kehoe, Kaitlyn Kelley, Lucas Keyser, Rowan Kingsbury, Katie Krom, Kristen Lazzinnaro, Hailey Leonard, Nicholas Mangan, Kaitlynn Newark, Anna O’Neill, Stevie Phelabaum, Meghan Pitarressi, Maryjane Plastino, Lindsay Reeve, Tessa Richardson, Kristina Sanchez, Kelsy Shumaker, Cassandra Spillane, Samantha Stern, Alec Vogel, Margaret Walker, Naylah Williams

2018
Moses Concha, Samuel Conti, Olivia Coyne, Moses Debrah, Frances Djirakor, Bailey Durham, Ava Fisher, Augusta Hayner, Allison Holl, Mark Kaleel, Matthew Keating, Amethyst Loperena, Samantha Marill, Tyler Mazone, Georgina Meraz De. Santiago, McKenna Middlebrook, Tyler Nilsson, Alanna Pinard-Brace, Naomi Pitkin, Joellen Quilla, Erica Richardson, Serena Rockingster, Michael Saldi, Jeffrey Tyler Schulz, Lalita Selochan, Takama Saeki, Taleea Tomlinson, Jennie Unher, Christian Verfenstein, Nicole Weed, Paula White & Emma Woolley

Departmental Anthropology Scholars Awards

Presented to the Anthropology major(s) (declared by prior fall semester) who have the highest overall grade point average with senior status and who are demonstrating academic excellence in this department.

2020
Mallorie Conroy, Sasha Van Cott & Nicole Weed

2019
Amber Rounds

2018
Samantha Barrella & Emma Williams

Departmental Archaeology Scholars Award

Presented to the Archaeological major(s) (declared by prior fall semester) who have the highest overall grade point average with senior status and who are demonstrating academic excellence in this department.

2020
Emily Boozel & Emily Willis

2019
Lauryn Czyzewski & Amber Rounds

2018
Alex Gregory & Mahala Nyberg

Canfield Scholarship

Scholarship presented annually to a Junior Anthropology major (declared by fall semester) with the highest grade point average and demonstrates academic excellence.

2020
Grace Chesbro

2019
Nicole Weed

2018
Amber Rounds

Lambda Alpha Award

This award is offered by the Anthropology Department’s Alpha Chapter to the graduating seniors who show the most promise in the pursuit of graduate studies.

2020
Sasha Van Cott,  Nicole Weed & Emily Willis

2019
Elizabeth Norkevich & Amber Rounds

The Scott Powell Memorial Scholarship

This award, which honors the late Scott Powell, an Archaeological Studies major, has been made possible through the generosity of his family, the SUNY Potsdam Anthropology Club, the SUNY Potsdam Student Government Association, the Anthropology and History departments, and many individual donors. The award provides a scholarship for participation in an archaeology field school. Students are chosen through an application process conducted in early spring.

2019
Emily Cox & Tara Stern

The Steven J. Marqusee Archaeological Studies Award

This award is presented to the senior archaeological studies major who has produced the most professional example of archaeological original research and/or writing.  The award has been recently named in honor of retiring Dean of Arts & Sciences Steve Marqusee, whose teaching and leadership has shaped our archaeology and anthropology programs since 1976. A certificate and book constitute the award, which is given by the Archaeological Studies faculty.

2020
Emily Willise

2019
Amber Rounds

The Thomas and Elizabeth Omohundro Anthropology Scholarship

This award, made possible through the generosity of John and Susan Omohundro in commemoration of his parents, honors an Anthropology major.Students are chosen through an application process conducted in early spring on the basis of academic merit and financial need, with preference given to rising juniors.Scholarship is given for one year, if same student qualifies, they will be awarded the following year also.

2020
Nicole Weed

2019
Nicole Weed

2018
Emma Williams

Donald Armagost Award

Founded in 1979, the Donald Armagost (formerly Margaret Mead) Award is given annually to the student or students demonstrating outstanding participation in activities in support of anthropology on the campus.

2020
Dakota Dickerson & Nicole Weed

2019
Lauryn Czyzewski & Amber Rounds

2018
Taleea Tomlinson

Lambda Alpha Award

Named for the national honor society for anthropology, the Lambda Alpha Award is offered by the Anthropology Department's Alpha Chapter to the graduating senior who shows the most promise in the pursuit of graduate studies.

2020
Sasha Van Cott, Nicole Weed & Emily Willis

2018
Alex Gregory & Emma Williams

Cheryl McMartin Memorial Award

The Cheryl McMartin Memorial Award is named in honor of one of our brightest anthropology/education certification students, who died tragically in March 1995.The award, which carries a small cash prize, honors the student who has shown commitment to teaching as evidenced by work in the department as a teaching assistant, a laboratory assistant, or tutor, or whose career plans include teaching at the university level.

2020
Sasha Van Cott & Nicole Weed

2019
Emily Willis

2018
Aiden Vanden Vossenberg

I. Thomas Stone Award

The I. Thomas Stone Award is presented to the anthropology major who has produced the most professional example of anthropological original research and/or writing.

2020
Nicole Weed

2019
Amber Rounds

2018
Emma Williams

Archaeological Studies Award

The Archaeological Studies Award is presented to the senior archaeological studies major who has produced the most professional example of archaeological original research and/or writing.

2018
Alex Gregory

Minor Certificates

Given to the students that meet the same criteria as for Lambda Alpha (above) but only have a minor in anthropology.

2020
Archaeology: Rebecca Hasenauer
Anthropology: Andrea Lussier, Kyle Lonsdale, Lorna Thomas
Museum Studies: Emily Morton, Amanda Stables

2019
Museum Studies:
Sarah Cullinane
Biomedical Anthropology: Frances Djirakor, Taylor Durgan,  Sarahanne Jackson-
Anthropology: Kyle Lonsdale
Archaeology: Rachael Savoie

2018
Archaeology:
Austin Raetz
Biomedical Anthropology: Rachel Barnhart, Taylor Durgan & Emma Williams
Museum Studies: Samuel Conti, Lauryn Czyewski & Mahala Nyberg

Birgit Weaver Award

Normally given to seniors, this award recognizes excellence in the museum studies minor (declared by prior fall semester).

2020
Marla Jacobs & Emily Morton

2018
Lauryn Czyzewski